Szakcikkek : DEOEC Igazságügyi Orvostani és a Magyar Bűnügyi Intézet Tömegszerencsétlenségek áldozatainak azonosítása jobb feltételekkel Kon |
DEOEC Igazságügyi Orvostani és a Magyar Bűnügyi Intézet Tömegszerencsétlenségek áldozatainak azonosítása jobb feltételekkel Kon
Dr.Pellek Sándor orvos alezredes 2012.04.25. 21:59
A terrorizmus következményeinek felszámolása során szerzett afganisztáni tapasztalatok.
Az Ideiglenes Afgán Kormányzat felkérte az ENSZ-t az ISAF létrehozására, ez ratifikálásra került a 2001.december 5. bonni egyezmény aláírásával. 1386/2001 sz. ENSZ BT határozat alapján az ISAF működésének kezdete 2001.december. Az ISAF (International Security Assistance Force ,Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erők) feladatait az MTA (Military Technical Agreement) foglalja össze.
A Magyar Köztársaság 2003. 03. 08-tól egészségügyi kontingenst irányított az afganisztáni hadműveleti területre. Az egészségügyi munkacsoport speciális körülmények között kezdte meg munkáját, melyet befolyásolt a nagyszámú sérült, súlyos sérültek aránya, sérüléstípusok arányváltozása, ABV környezet és ezek technikai vonzatai( védőfelszerelések, mentesítés, ellátás), robbanások: tüdősérülés-lélegeztetés, standardok szerinti ellátás, másodlagos sérülések, pszichés trauma.
A szerző személyes hadműveleti tapasztalatait ismerteti és kiemeli a sürgősségi ellátást meghatározó tényezőket:
1.Hatékony helyszíni és hospitalis triage (ISS)
2.Lerövidített betegutak -szállítás
3.Időfaktor
4.Therápiás algoritmusok (damage control)
5.Mobil trauma teamok
6.Training !!!
A 2003. 06. 07-én a Bundeswehr ellen elkövetett több tucat áldozatot követelő terrormerénylet sérültellátási (MASCAL, Mass Casualty) folyamatát elemzi, mint aktív résztvevő. Bemutatja a sürgősségi betegellátás eredményességét elősegítő felkészülési többnemzetiségü folyamatot és feltárja azokat a megoldásra váró feladatokat, mely a hadműveleti előkészítés feladatkörébe sorolható.
|