Jeruzsálemi Szent Lázár Katonai és Kórházi Lovagrend fogadásán Kölnben Nyáry Éva grófnővel |
|
2015.05.26. 21:08 |
|
Szamovár-afgán teaház- New Yorktól Novoszibirszkig - dr. Pellek Sándor |
www.mediawavefestival.hu |
2015.05.20. 18:45 |
2015.05.11. 23:24
Szamovár-afgán teaház- New Yorktól Novoszibirszkig - dr. Pellek Sándor
A Szamovár-afgán teaház második éve szerepelt a MEDIAWAVE negyedszázados rendezvénysorozatában. A komáromi erődben a múlt évben a Bástya Fogadótérben, ebben az évben a Klapka Teremben, a Fesztiválközpontban kapott helyet. A fesztivál ideje alatt a teaház különleges teáival és tradicionális afgán recept szerint készült süteményével kínálta az érdeklődő fesztiválvendégeket.

A teaház a keleti teakészítés hagyományaihoz hű maradt, eredeti orosz szamovárral, kuvaiti kézi készítésű réz kiöntővel, a berendezett teázóban perzsaszőnyeggel és illatos gyertyával csábította a tea rajongóit. A perzsaszőnyeget úgy helyzetük el, hogy az arra járók azt ne tudják kikerülni. Az alatta elhaladókat a szőnyegrojtok homlokukon megsimították vagy éppen meghajoltak előtte. Az érintés a békés afgán emberek mosolya is lehet- akár, de aki meghajolt előtte az tiszteletét fejezte ki az országért, tudta nélkül is. A teák nagyon népszerűek voltak, különösképpen az Isztambulból származó fekete tea, jeruzsálemi kardamon maggal, amit személyesen állítottam össze. Eredeti afgán fekete teát is felszolgáltunk, de Indonéziából származó illatos gyömbérteát is. Nagy népszerűségre tett szert a Mandala Biotea és a zöldteák széles natúr és gyümölcsökkel kevert változata is. A teát fehér és barna cukorral, citrommal, mézzel, natúr módon, de akár angolosan tejjel is fogyaszthatták. Az asztal ahol készítettük számos fotósnak ihletet biztosított, a kávéházi asztalok pedig a teázóknak nyújtott megnyugvást és tartalmas beszélgetést barátoknak és mindenkinek, aki ott volt. A teázókat eredeti afgán recept szerint feleségem által készített, banános és fekete csokis süteménykóstolóval tettük még vonzóbbá, melyet ezüst tortatartón helyeztünk el.

A baráti beszélgetések és a mosolygó teázó, sütiző emberek örömét fokozta a teaház ingyenessége is, mely sok ember számára meglepetés volt. Örömmel szolgált számunkra, hogy a múlt év fesztiválozói emlékeztek ránk és megtiszteltek bennünket ismételt jelenlétükkel. A több száz vendégünk közöl, a teljesség igény nélkül teázott a Szamovár-afgán teaházunkban:
Marjai Judit fotóművész, a new yorki, avantgard Eastern Boundary Quartett tagjai közül Joe Fonda nagybőgős és Michael Jeffry Stevens zongorista. Bede Fazekas Zsolt a torontói FM Rádió főszerkesztője (mellékesen együtt jártunk a hetvenes években zeneiskolába, zongora tanszakra).Villányi László, József Attila díjas költő, az MTA tagja, A Műhely folyóirat főszerkesztője, Csurák Erzsébet selyemművész. Ella Davletshina, rendező, a novoszibirszki Meeting in Siberia fesztiváligazgatója, Kulcsár Béla a Jeruzsálemi Szent Lázár katonai és Kórházi Lovagrend győri parancsnoka. Bányász Emerencia erdélyi fotós, a „Tájviselet” c. kiállítás alkotója és a Kölyök-Wave tagjai is szép számmal képviseltették magukat a teaházban, azt hiszem ez jó dolog.

A teaházban segítségemre volt, feleségem Ildikó, lányom Fanni és fiam Dávid. A teát Zsolnay teáskészletben szolgáltuk fel. Az emberek, azt hiszem alapvetően jók és rendkívül figyelmesek, az értékes készletből egyetlen pohár sem tört el.
Megtisztelő, hogy a szlovák Körkép, gondolkodó blogportál szerint, melyet a fesztiválról közöltek, a következőt fogalmazta meg: „A zenés és filmes programok mellett több nép kultúrájába is betekintést engednek az úgy nevezett műhelyek és a bolgár, litván, kozák asztalok vagy épp az afgán teaház, ahol szó szerint belekóstolhatunk a kultúrába"
A teaház mellett 3 fotó-számítógépes grafika-(R)-evolution 25, szellemfalatok, faltöredék címmel- is került kiállításra, mely a teázó vendégekkel közös véleményalkotásra is lehetőséget biztosított.
Dr. Pellek Sándor PhD
teakészítő
Győr, 2015-05-04.

|
MEDIAWAVE Nemzetközi Kultúrális Fesztivál -FALAK-Dr.Pellek Sándor Projectje |
Mediawave 2015 |
2015.04.17. 17:31 |
Falak-F-alak-Fa-lak-Fal-ak-Fala-k-Falka-Falak
dr. Pellek Sándor projektje
„Elég volt a szorításból. „I don't need no arms around me.
Elég minden kábításból. I have seen the writing on the wall.
Csak látnám már az írást a falon. And I don't need no drugs to calm me.
De egy magamfajta már semmit nem akar. Don't think I need anything at all.
Nem! Egy magamfajta már semmit nem akar. No! Don't think I'll need anything at all.
Tégla lett minden, ezekből épül a fal. All in all it was all just bricks in the wall.
Téglák lettetek, belőletek épül a fal.” All in all you were all just bricks in the wall.”
Pink Floyd: Belőled épül a fal (Another Brick in the Wall)
/részlet/

A FALAK, tulajdonképpen mi is ez? Lehet a fizikai építmény, de minden, amit a betűk kiadnak. A lényeg, a sokszínűsége a kifejezésnek, ami egyben tartja és falként aposztrofálható. Sokszínű, akár az emberek, összetartozhatnak, de szeparálódhatnak is és minden, ami lehetséges. Persze, minden az agyban dől el.
(R)-evolution 25, Szellemfalatok, tégla-faltöredék, e három installációm kísérlet a múlt és a jelen ábrázolására.
A MEDIAWAVE ideje alatt a „Szamovár-afgán teaház” illatokkal és autentikus ízekkel várja a falak mellett megpihenő fesztiválozókat.
Dr. Pellek Sándor
PhD a hadtudomány fokozatosa
|
Sztálingrádi Madonna Confessio Szerkesztősége http://confessio.reformatus.hu/ |
Dr.Pellek Sándor |
2015.04.06. 18:47 |
http://confessio.reformatus.hu/v/37/
|
New York City Marathon 2015------You Have Been Accepted into the 2015 TCS New York City Marathon. |
NY RR |
2015.03.09. 11:54 |
|
Gyógyításra esküdtünk |
Turcsán Anna |
2015.01.17. 16:19 |
A Honvédkórház Általános Traumatológiai Osztálya 2012-ben ünnepli 60 éves fennállását. Az egykori és jelenlegi munkatársak, betegek humoros vagy szomorú történeteiről olvashatunk a könyvben, melyet azoknak ajánlunk, akik érdeklődnek az egészségügyi dolgozók mindennapjai iránt....
|
Gyógyító Missziók |
Ambrus Péter |
2015.01.17. 16:14 |
A könyv a katonai missziókban szolgálatot teljesítő orvosok és ápolók kihívásokkal teli, áldozatkész munkáját mutatja be. A szereplők életútján keresztül bepillanthatunk a vietnami háborútól kezdve, az öbölháborún és a balkáni válságon át, Afganisztánig a magyar katonaorvoslás fejlődésébe, fontosabb állomásaiba, valamint történelmi áttekintést nyújtva megismerkedhetünk a kiváló magyar katona-egészségügy nemzetközi helyzetével is.
|
Radnóti Mikós Színház színpadán |
|
2015.01.14. 17:32 |
|
Radnóti Színház Budapest, Nagymező utca |
|
2014.12.13. 23:27 |
Libikóka a győri Pellek főorvossal
Dr. Pellek Sándor orvos alezredes, mellkassebész főorvos "libikókázik" csütörtökön este hétkor a budapesti Radnóti Színházban. Krizsó Szilvia Libikóka című beszélgetős estjének lesz a vendége győri Pellek főorvos.A "libikóka" másik ülésén az egyik legjelentősebb magyar író, Spiró György foglal helyet.
Közreműködik Darvas Ferenc zongorán, s a Radnóti Színház művészei.
Az est könnyű anekdotázást, őszinte vallomásokat, elsöprő győzelmek és bukások történetét ígéri.(GYŐR +ONLINE)
„Akarod tudni, Te mit bírnál ki? Mennyire vagy bátor, elhivatott, elszánt és akaraterős? Akkor gyere el csütörtök este a Radnótiba, a Libikókába. Dr. Pellek Sándor azért lett katonaorvos, hogy eljuthasson Afganisztánba és segíthessen. Miközben életveszélyben dolgozott, több ezer fényképet készített, hogy felhívja a világ figyelmét a távoli országra és az ott élőkre. Az átélt borzalmakat kiírta, kifestette magából, versei és képei egyaránt döbbenetesek és elgondolkoztatóak.”Szerintem, aki eljön és meghallgatja a Radnótiban, olyan muníciót kap, ami alapvetően változtatja meg életszemléletét.” (Krizsó Szilvia)
"Dr. Pellek Sándor nemzetközi szinten elismert sebész, megjárta az afgán frontot, képeiből számos fotókiállítást rendeztek, verseket ír, amelyekből kiderül, hogy jól ismeri a fenteket és lenteket. Sokat lehet tőle tanulni kitartásból, emberségből, méltóságból. "(Krizsó Szilvia)
Egy festményemről: "Döbbenetes kép, ugye? . A címe: XXI. Század és az afgán fronton át-, meg- és túlélt események ihlették. Egyébként az ábrázolt kéz a sajátja. Azzal műt, fényképez, ír verseket, tudományos cikkeket, szerkeszt újságot és..... Na ezért a sok pontért lenne jó eljönnötök január 8-án, mert hihetetlen erőt meríthettek az élettörténetéből."(Krizsó szilvia)
Sztárvendégek voltak:
Szandi, énekesnő (a kedvencem!) https://www.youtube.com/watch?v=bA7BdX3vn3M
Bede Fazekas Csaba színművész, a győri Nemzeti Színház művésze (a Géniusz)
SCHNEIDER ZOLTÁN színművész, a Radnóti Színház tagja szavalta versemet:
Gondolatok egy légópincében rakétatámadás alatt
Generátorok halk zaja, vibráló lámpafények,
Fáradt arcok, üres üdítős poharak.
Rakétatámadás másodjára egy héten belül.
Ellenünk küzdenek, vagy maguk ellen?
Németek és magyarok együtt, bízva egymásban.
Repeszálló mellény és sisak ez a mi egyenruhánk.
Elég ez, talán nem, mindenki barátkozik.
Kártyázik, viccelődik, lányokon álmodozik.
Generátorok halk zaja, vibráló lámpafények.
Fáradt arcok, üres üdítős poharak.
Már egy óra eltelt, a veszély fokozódik.
Járőrök térnek vissza, arcuk poros, csak szemük világít.
Mellettem idős szakállas pastu-dari tolmács.
Tekintélyes szakállat simogatja, arcán harminc év
háborúinak partitúrája,ruhája piszkos,tudása biztos.
Félek?
Nem tudom. Mindenki rám számít, ruhámat vizslatják.
Magyar, mondják a szófoszlányok.
Generátorok halk zaja, vibráló lámpafények
Fáradt arcok, üres üdítős poharak.
Már két óra eltelt, a veszély továbbra is fennáll.
Hova kerültem? Időutazás ez vagy a valóság?
Társam feláll, a pad megbillen,ez a valóság!
A rádió üzemel, a hátam sajog,
gondolataim otthonom melegében .
Elfogyott az üdítő a kávé és a türelem,
mindenki mocorog, a feszültség oldódik.
Generátorok halk zaja, vibráló lámpafények
Fáradt arcok, a rakétatámadás elmúlt,
de a félelem állandósult, lesz következő,mikor?
Három óra eltelt, az idő végtelennek tűnik.
Közben gondolataim álomba ringatnak.
Ruhástól a felkelő nap sugarai ébresztenek.
Álmodom vagy ez a valóság?
Kérdezem önmagam, álmainkban szeretnénk élni,
vagy a valóságban álmodni?
Dr.Pellek Sándor főorvos
2003-04-09. hajnalán
Afganisztán,Kabul.
|
Berlini fal- 50/25 |
Dr. Pellek Sándor PhD Kisalföld, Szieszta Rovat |
2014.11.08. 00:00 |
Berlini fal- 50/25
Az őszi napsütésben gondolkodom, színek, számok, emberek. A berlini fal éppen 25 éve omlott le én meg pontosan 50 éves lettem. A számvetés elkerülhetetlen számomra és minden fél évszázada született kortársam esetében. A fal állt mikor járni, olvasni, számolni tanultam és végeztem az egyetemet. A fal szimbolikus lebontásakor diplomáztam, éppen negyed százada gyógyítok.
Már régebben is felötlött bennem, hogy hol a határ? Meddig lehetünk kritikusai a világnak és mikor válunk alakítóivá?
Az afganisztáni nép évszázadokra visszanyúló szabadságharcának tanújaként, a pillanat színeit örökíthettem meg és mutathattam be New Yorkban és Berlinben. 2008-ban megnyitott berlini tárlatomon az európai és az afganisztáni diplomácia jeles képviselői velem együtt szorítottak az együttműködés sikerén. Emberek, országok együttműködésén.
Családommal sétáltunk a kiállítás megnyitójának estjén Berlinben. A misztikus „Checkpoint Charley”- kelet-nyugat határa volt- tartottunk éppen, amikor a kellemes utcai csendet egy hölgy udvarias kérése törte meg. Egy kis üzletből lépett ki, ahol a berlini fal körüli események képeit, könyveit és annak darabjait árusították. Megkérdezte: „kérem, segítene egy íróasztalt átvinni az üzletből a szomszédos üzletbe?”- természetesen, válaszoltam. Az asztal nagy volt és nehéz, nem találtam rajta fogást. A kért helyre vittük, végeztünk és a hölgy megkérdezte, hogy mivel tartozik. („a munkáért fizetség jár”- mondta határozottan).
A berlini fal betondarabjait történelmi értéken mérik, de aki ilyet szeretne, annak fizetni kell érte. „Adjon egy darabot a berlini falból”- válaszoltam és rámutattam egy ökölnyi darabra, melyet szivárványszínűre festettek. Így lettem a berlini fal, a szabadság szimbólumának boldog tulajdonosa.
Láttam az afganisztáni nép szabadságvágyát és láttam a berlini folyamat eredményét. Nem könnyű a szabadság megszerzése, olyan, mint az a bizonyos íróasztal, amin nem találtam biztos fogást.
Ötven évvel megszületésem után, 25 év gyógyítással a hátam mögött még keresem a biztos fogást. Amikor „berlini falamra” tekintek, mindig eszembe jut Afganisztán és Európa is, emberek lakják.
1989. november 9-i lebontása után darabjai életre keltek, a szabadság szimbólumaként New Yorktól Tokióig és Győrben is megtalálhatók.
|
|